niedziela, 14 czerwca 2009

Zmiana układu

Zob. Internetowy Informator Prawny

Przesłanka = po zatwierdzeniu układu nastąpiła nadzwyczajna zmiana stosunków gospodarczych, która w sposób istotny wpływa na trwały wzrost lub zmniejszenie dochodu z przedsiębiorstwa upadłego =
upadły oraz każdy z wierzycieli może wystąpić o zmianę układu. (zmiana może być dokonana tylko raz; w razie oddalenia pierwszego wniosku można jednak wystąpić ponownie).

Zmiana możliwa tylko przy układzie restrukturyzacyjnym gdzie upadły nadal jest właścicielem przedsiębiorstwa.

Zmiana nie jest możliwa przy układzie likwidacyjnym.

Postępowanie w przedmiocie zmiany układu odbywa się na wniosek upadłego bądź każdego z wierzycieli. Nikt inny nie jest legitymowany do złożenia takiego wniosku.

Postanowienie sądu o wszczęciu postępowania o zmianę układu podlega obwieszczeniu. Na postanowienie to przysługuje zażalenie.

Samo jednak wydanie postanowienia o wszczęciu postępowania o zmianie układu nie ma wpływu na realizację obowiązków upadłego objętych układem. Postępowanie o wszczęciu postanowienia o zmianie układu nie zawiesza ani nie daje podstaw do zawieszenia egzekucji czy postępowań zabezpieczających prowadzonych na podstawie wyciągu z listy wierzytelności. Wszczęcie postępowania o zmianę układu nie stanowi też przeszkody do wszczęcia postępowania o uchylenie układu.

Postanowienie określa, jacy wierzyciele mają prawo uczestniczyć w zgromadzeniu wierzycieli zwołanym w postępowaniu w sprawie zmiany układu oraz z jakimi sumami wierzyciele ci głosują. W zgromadzeniu mogą także uczestniczyć ci wierzyciele wierzytelności spornych, które po zawarciu układu zostały stwierdzone prawomocnym orzeczeniem sądu lub ostateczną decyzją administracyjną. W zgromadzeniu nie mają prawa uczestniczyć wierzyciele, których wierzytelności zostały w całości zaspokojone.

Wierzyciele głosują z sumą swoich wierzytelności, z jaką głosowali na zgromadzeniu, na którym doszło do zawarcia układu (tj. pierwotną).

Zob. Forum prawne

Linki sponsorowane


RADCA PRAWNY
Obsługa prawna firm

tel. 503-300-503
www.matysiak-radcaprawny.pl


 

Zgromadzenie wierzycieli

Zob. Internetowy Informator Prawny

Zwołuje = Sędzia Komisarz

Obligatoryjnie = gdy ustawa wymaga podjęcia uchwały zgromadzenia; na wniosek min. 2 wierzycieli mających łącznie min. 1/3 uznanych wierzytelności;

Fakultatywnie = gdy uzna to za potrzebne.

Przez obwieszczenie = określające termin, miejsce i przedmiot obrad zgromadzenia. Obwieszczenie przynajmniej na 2 tygodnie przed terminem zgromadzenia. Odpisy obwieszczenia doręcza się: syndykowi, nadzorcy sądowemu, zarządcy, członkom rady wierzycieli i upadłemu. 

Przewodniczy = Sędzia-komisarz, bez prawa głosu

Z przebiegu sporządza się protokół.

Prawo uczestnictwa z prawem głosu =
wierzyciele uznanych wierzytelności.

Sędzia-komisarz może dopuścić = na wniosek wierzyciela i po wysłuchaniu upadłego = wierzyciela wierzytelności uprawdopodobnionej lub warunkowej.

Głosy oblicza się = wg sumy wierzytelności na liście.

Wierzytelność solidarna lub niepodzielna = głosowanie przez wspólnego pełnomocnika (pełnomocnictwo z podpisem notarialnie poświadczonym !!!!; udzielone adwokatowi lub radcy nie wymaga poświadczenia).

Pełnomocnikiem może być także jeden z wierzycieli.

Nie ma prawa głosu:

  • wierzytelności nabyta po ogłoszeniu upadłości, chyba że jako spłata długu powstałego przed ogłoszeniem upadłości.
  • w spr. dot. układu = małżonek upadłego, krewny lub powinowaty w linii prostej, krewny lub powinowaty w linii bocznej do 2 stopnia włącznie, przysposabiający, przysposobiony, a gdy upadłym jest osobowa spółka handlowa, wspólnik odp. za zobowiązania spółki całym swoim majątkiem, będący jej wierzycielem, oraz osoby uprawnione do reprezentowania spółki. Wierzyciele będący spółką powiązaną z upadłym oraz osoby upoważnione do jej reprezentacji, a także wierzyciel będący spółką i osoby upoważnione do jej reprezentacji, jeżeli upadły jest spółką dominującą.

Głosowanie odbywa się ustnie = zasada.

Sędzia-komisarz może zarządzić głosowanie
pisemne = wówczas głosuje się na piśmie z podpisem notarialnie poświadczonym. (adwokat bez poświadczenia).

Jeżeli ustawa nie stanowi inaczej, uchwały zapadają bez względu na liczbę obecnych, większością głosów wierzycieli mających przynajmniej 1/5 sumy wierzytelności.

W sprawach o wyłączenie mienia z masy upadłości - przynajmniej 2/3 ogólnej sumy uznanych wierzytelności.

Sędzia-komisarz może uchylić uchwałę zgromadzenia wierzycieli, jeżeli jest sprzeczna z prawem lub narusza dobre obyczaje albo rażąco narusza interes wierzyciela, który głosował przeciw uchwale. Na postanowienie sędziego-komisarza przysługuje zażalenie.

W razie odroczenia zgromadzenia = sędzia-komisarz podaje nowy termin obecnym = nie dokonuje się ponownego obwieszczenia.

Zob. Forum prawne

Linki sponsorowane


RADCA PRAWNY
Obsługa prawna firm

tel. 503-300-503
www.matysiak-radcaprawny.pl


 

Zgłoszenie wierzytelności

Zob. Internetowy Informator Prawny

  • Na piśmie w 2 egzemplarzach
  • + oryginał lub notarialnie poświadczony odpis dokumentu uzasadniającego zgłoszenie. (Poświadczenia odpisów może dokonać także radca prawny lub adwokat, będący pełnomocnikiem wierzyciela, który zgłasza wierzytelność.)

Treść zgłoszenia:

  1. dane wierzyciela - imię i nazwisko bądź nazwę albo firmę wierzyciela i odpowiednio jego miejsce zamieszkania albo siedzibę;
  2. określenie wierzytelności wraz z należnościami ubocznymi oraz wartość wierzytelności niepieniężnej;
  3. dowody na istnienie wierzytelności (mogą być świadkowie);
  4. kategorię (4), do której wierzytelność ma być zaliczona;
  5. zabezpieczenie związane z wierzytelnością oraz sumę zabezpieczenia;
  6. w razie zgłoszenia wierzytelności, w stosunku do której upadły nie jest dłużnikiem osobistym, przedmiot zabezpieczenia, z którego wierzytelność podlega zaspokojeniu;
  7. stan sprawy, jeżeli co do wierzytelności toczy się postępowanie sądowe lub administracyjne.

Z urzędu = także bez wniosku wpisuje się na listę:

  • wierzytelność zabezpieczona hipoteką, zastawem, zastawem rejestrowym, zastawem skarbowym, hipoteką morską lub przez inny wpis w KW lub w rejestrze okrętowym.
  • j.w., także jeżeli upadły nie jest dłużnikiem osobistym, a wierzyciele chcą w postępowaniu upadłościowym dochodzić swoich roszczeń z przedmiotu zabezpieczenia
  • wierzytelności pracowników upadłego
  • z tytułu odszkodowania za wywołanie choroby, niezdolności do pracy, kalectwa lub śmierci, jeżeli w dokumentach upadłego znajdują się tytuły egzekucyjne lub inne bezsporne dokumenty, z których wynika obowiązek ich zapłaty,
  • wierzytelność stwierdzona prawomocnym orzeczeniem sądowym lub ostateczną decyzją administracyjną, wydanymi po ogłoszeniu upadłości.


 

Wierzyciel przedsiębiorca lub preprezent. przez adwokata + braki = zwrot bez wzywania do uzupełnienia.

Wierzyciel os. fiz + braki = wezwanie do uzupełnienia.

Zob. Forum prawne

Linki sponsorowane


RADCA PRAWNY
Obsługa prawna firm

tel. 503-300-503
www.matysiak-radcaprawny.pl


 

Zawarcie układu

Zob. Internetowy Informator Prawny

  • Układ zawierany jest na Zgromadzeniu Wierzycieli(ZW).
  • ZW powinno się odbyć w terminie 1 m-ca od zatwierdzenia listy wierzytelności.
  • Zawiadamiając o zgromadzeniu doręcza się propozycje układowe oraz informacje o podziale wierzycieli na kategorie interesów.
  • Na ZW nadzorca sądowy albo zarządca składa sprawozdanie o stanie przedsiębiorstwa oraz opiniuje realność propozycji układowych.
  • Kilka propozycji układowych = sędzia-komisarz ustala kolejność głosowania nad propozycjami. Przyjęcie jednej propozycji układowej = wyklucza głosowanie nad dalszymi. 
  • Układ zostaje przyjęty = jeżeli za głosowało większość wierzycieli z każdej kategorii interesów, mających łącznie nie mniej niż 2/3 wierzytelności, które uprawniają do uczestniczenia w głosowaniu.
  • Mimo nie uzyskania większości w jednej z kategorii, układ zostaje przyjęty = jeżeli wierzyciele z tej listy zostaną zaspokojeni w stopniu nie mniej korzystnym niż w przypadku upadłości obejmującego likwidację (w tym przypadku zawarcie układu stwierdza sędzia-komisarz postanowieniem).
  • Jeżeli nie doszło do zawarcia układu = sąd niezwłocznie zmienia postanowienie o ogłoszeniu upadłości z możliwością zawarcia układu na postanowienie o ogłoszeniu upadłości likwidacyjnej i ustanawia syndyka. Na postanowienie przysługuje zażalenie. Ponowne dopuszczenie do układu jest niedopuszczalne.

Upadły oraz wierzyciele mogą zgłosić zmiany do propozycji układowych (kolejność głosowania nad zmianami ustala sędzia – komisarz – tak jak przy głosowaniu nad propozycjami). W szczególnie uzasadnionych przypadkach sędzia-komisarz może odroczyć głosowanie nad układem na okres do 1 m-ca. Odroczenie nie może być ponowione.

Jeżeli układ określa zabezpieczenie jego wykonania przez osoby trzecie, udzielenie kredytu upadłemu lub zgodę osób trzecich na zmianę treści praw lub stosunków prawnych, głosowanie nad układem może odbyć się tylko wtedy, gdy na zgromadzeniu wierzycieli przedłożone zostaną dokumenty, z których wynika, że zobowiązania te po zawarciu układu zostaną wykonane.

W zgromadzeniu może brać udział także wierzyciel, którego wierzytelność nie została umieszczona na liście wierzytelności, jeżeli przedstawi sędziemu-komisarzowi prawomocne orzeczenie sądu lub ostateczną decyzję administracyjną stwierdzające jego wierzytelność.

W zgromadzeniu nie biorą udziału wierzyciele wierzytelności spornych.

Sędzia-komisarz może zwołać ZW wyznaczone w celu zawarcia układu także wtedy, gdy suma spornych wierzytelności nie przekracza 15% ogólnej sumy wierzytelności.

Zob. Forum prawne

Linki sponsorowane


RADCA PRAWNY
Obsługa prawna firm

tel. 503-300-503
www.matysiak-radcaprawny.pl


 


 

Zatwierdzenie układu

Zob. Internetowy Informator Prawny

Układ przyjęty przez zgromadzenie wierzycieli zatwierdza sąd = zaskarżalne postanowienie.

Rozprawa nie wcześniej niż po upływie 1 tygodnia od ZW. 

O terminie rozprawy
zawiadamia się przez obwieszczenie, chyba że sędzia-komisarz zawiadomił o tym na zgromadzeniu wierzycieli. 

Sąd odmawia zatwierdzenia układu = jeżeli narusza on prawo albo jeżeli jest oczywiste, że układ nie będzie wykonany. 

Sąd może odmówić zatwierdzenia układu = jeżeli jego warunki są rażąco krzywdzące dla wierzycieli, którzy głosowali przeciwko układowi i zgłosili zarzuty. 

Po odmowie zatwierdzenia układu = sąd zmienia postanowienie o ogłoszeniu upadłości z możliwością zawarcia układu na postanowienie o ogłoszeniu upadłości obejmującej likwidację i wyznacza syndyka albo umarza postępowanie.

Po zatwierdzeniu układu = sąd wydaje postanowienie o zakończeniu postępowania upadłościowego = upadły odzyskuje prawo do władania i zarządzania majątkiem w takim zakresie, w jakim wynika to z treści układu.

Układ wiąże wszystkich wierzycieli, których wierzytelności według ustawy objęte są układem, choćby nie zostały umieszczone na liście. 

Układ nie wiąże wierzycieli, których upadły umyślnie nie ujawnił i którzy w postępowaniu nie uczestniczyli.

Układ nie narusza praw wynikających z hipoteki, zastawu, zastawu rejestrowego, zastawu skarbowego i hipoteki morskiej, jeżeli były ustanowione na mieniu upadłego, chyba że uprawniony wyraził zgodę na objęcie zabezpieczonej wierzytelności układem. W przypadku wyrażenia zgody na objęcie układem zabezpieczonej wierzytelności prawa powyższe pozostają w mocy, z tym że zabezpieczają one wierzytelność w wysokości i na warunkach płatności określonych w układzie.

Układ + odpis prawomocnego postan. o zatwierdzeniu układu = podstawę wpisów w księdze wieczystej i rejestrach. Jeżeli układ przewiduje ustanowienie zarządu przymusowego na czas wykonania układu, odpis układu + odpis postanowienia = tytuł wykonawczy do wprowadzenia zarządcy we władanie majątkiem upadłego. 

Z dniem zatwierdzenia układu:

  • umorzenie egzekucji i post. zabezpiecz. (dot. należności objętych układem)
  • tytuły wykonawcze lub egzekucyjne, które stanowiły podstawę do prowadzenia takich postępowań, tracą z mocy prawa wykonalność.

Wyciąg z listy wierzytelności +odpis postanowienia zatwierdzającego układ = tytuł egzekucyjny przeciwko upadłemu oraz temu, kto udzielił zabezpieczenia wykonania układu, jeżeli został w sądzie złożony dokument stwierdzający udzielenie zabezpieczenia. Po wykonaniu układu lub po wyegzekwowaniu należności stwierdzonych układem sąd na wniosek upadłego, zarządcy lub innej osoby, która jest odpowiedzialna za wykonanie układu, wydaje postanowienie o wykonaniu układu. Na postanowienie sądu w przedmiocie wykonania układu przysługuje zażalenie. Prawomocne postanowienie o wykonaniu układu stanowi podstawę do wykreślenia wszelkich wpisów w księdze wieczystej i rejestrach. Po uprawomocnieniu się postanowienia stwierdzającego wykonanie układu, upadły odzyskuje prawo swobodnego zarządzania majątkiem i rozporządzania jego składnikami.

Zob. Forum prawne

Linki sponsorowane


RADCA PRAWNY
Obsługa prawna firm

tel. 503-300-503
www.matysiak-radcaprawny.pl


 


 

Zatwierdzenie/uzupełnienie listy

Zob. Internetowy Informator Prawny

Zatwierdzenie listy:

  1. Listę sporządza syndyk (nadzorca sądowy, zarządca)
  2. Następnie przekazuje ją do zatwierdzenia sędziemu-komisarzowi,
  3. Sędzia-komisarz ogłasza o sporządzeniu listy w MSiG,
  4. W terminie 2 tygodni od ogłoszenia można wnieść sprzeciw.
  5. Po rozpatrzeniu sprzeciwów lub po upływie terminu do ich wniesienia listę zatwierdza sędzia-komisarz.

Sędzia-komisarz może z urzędu dokonać zmian na liście. Postanowienie o zmianie podlega obwieszczeniu z urzędu. Na postanowienie to przysługuje zażalenie.

Uzupełniająca lista wierzytelności:

  • wierzytelności zgłoszone po terminie,
  • ujawnione po terminie wierzytelności niewymagające zgłoszenia,
  • po zatwierdzeniu listy nastąpiło zdarzenie uzasadniające zmianę na liście.

Na postanowienie sędziego-komisarza dotyczące uzupełnienia lub zmiany na liście przysługuje zażalenie.

Uzupełnienie i zmianę na liście wierzytelności rozpoznaje się z zachowaniem przepisów właściwych procedurze zgłoszenia wierzytelności.

Wierzytelność, której uznania odmówiono w całości lub w części, może być dochodzona przeciwko upadłemu po umorzeniu lub zakończeniu postępowania upadłościowego.

Wyciąg z zatwierdzonej przez sędziego-komisarza listy wierzytelności, zawierający oznaczenie wierzytelności oraz sumy otrzymanej na jej poczet przez wierzyciela, jest tytułem egzekucyjnym.

Upadły może żądać ustalenia, że wierzytelność objęta listą nie istnieje albo istnieje w mniejszym zakresie, jeżeli nie uznał wierzytelności zgłoszonej w postępowaniu upadłościowym i nie zapadło co do niej jeszcze prawomocne orzeczenie sądowe. 

Po nadaniu wyciągowi z listy wierzytelności klauzuli wykonalności, zarzut, że wierzytelność objęta listą wierzytelności nie istnieje albo że istnieje w mniejszym zakresie, upadły może podnieść w drodze powództwa o pozbawienie tytułu wykonawczego wykonalności.

Zob. Forum prawne

Linki sponsorowane


RADCA PRAWNY
Obsługa prawna firm

tel. 503-300-503
www.matysiak-radcaprawny.pl


 


 

Zaskarżanie listy wierzytelności

Zob. Internetowy Informator Prawny

  1. Listę sporządza syndyk (nadzorca sądowy, zarządca)
  2. Następnie przekazuje ją do zatwierdzenia sędziemu-komisarzowi,
  3. Sędzia-komisarz ogłasza o sporządzeniu listy przez obwieszczenie i ogłoszenie w MSiG,
  4. w MSiG ukaże się wyłącznie wzmianka o sporządzeniu listy. Listę wierzytelności może przeglądać w sekretariacie sądu każdy zainteresowany
  5. W terminie 2 tygodni od ogłoszenia można wnieść sprzeciw.

Sprzeciw = jedyny środek zaskarżenia dec. syndyka o uznaniu, odmowie uznania wierzytelności.

Uprawniony do sprzeciwu:

  • co do uznania wierzytelności = każdy wierzyciel umieszczony na liście,
  • co do odmowy uznania = wierzyciel, któremu odmówiono uznania zgłoszonej wierzytelności.
  • Upadły = jeżeli projekt nie jest zgodny z jego wnioskami lub oświadczeniami.

Sprzeciw można wnieść także na zaliczeniu do niewłaściwej kategorii wierzytelności.

Forma sprzeciwu = wymagania pisma procesowego + wskazywać zaskarżoną wierzytelność oraz zawierać wniosek co do uznania albo odmowy uznania wierzytelności wraz z uzasadnieniem i wskazaniem dowodów na jego poparcie. Sędzia-komisarz odrzuci sprzeciw:

  • nieodpowiadający wymogom formalnym,
  • spóźniony.

W terminie 1 tygodnia od dnia doręczenia postanowienia o odrzuceniu sprzeciwu można wnieść go ponownie.

Jeżeli wierzytelność jest stwierdzona prawomocnym orzeczeniem sądu = sprzeciw może być oparty tylko na zdarzeniach powstałych po zamknięciu rozprawy w sprawie, w której orzeczenie zostało wydane.

Sprzeciw rozpoznaje sędzia-komisarz na rozprawie.

Postanowienia sędziego komisarza:

  • uwzględnia sprzeciw i zmienia odpowiednio listę wierzytelności, albo
  • oddala sprzeciw

Sędzia komisarz nie może przekazać sprawy do ponownego rozpoznania.

Na postanowienie sędziego-komisarza przysługuje zażalenie (skargi kasacyjnej nie ma).

Zob. Forum prawne

Linki sponsorowane


RADCA PRAWNY
Obsługa prawna firm

tel. 503-300-503
www.matysiak-radcaprawny.pl


 


 

Zakończenie/umorzenie

Zob. Internetowy Informator Prawny

Zakończenie i umorzenie postępowania upadłościowego

UMORZENIE:

  • majątek (po wyłączeniu przedmiotów obciążonych hipoteką, zastawem, zastawem rejestrowym, zastawem skarbowym lub hipoteką morską) nie wystarcza na zaspokojenie kosztów postępowania;
  • wierzyciele zobowiązani uchwałą zgromadzenia wierzycieli albo postanowieniem sędziego-komisarza nie złożyli w wyznaczonym terminie zaliczki na koszty postępowania, a brak jest płynnych funduszów na te koszty;
  • żądają tego wszyscy wierzyciele, którzy zgłosili swoje wierzytelności.

Istnienie przesłanek sąd dokonuje na podstawie spisu inwentarza i oszacowania.

Umorzenie = zakończenia postępowania upadłościowego bez przeprowadzenia likwidacji czy zawarcia układu.

Postanowienie o umorzeniu:

  • ogłasza się przez obwieszczenie w MSiG oraz w dzienniku o zasięgu lokalnym
  • doręcza się upadłemu, syndykowi, nadzorcy sądowemu albo zarządcy oraz członkom rady wierzycieli.
  • stanowi podstawę do wykreślenia wpisów w KW i w rejestrach.
  • upadły odzyskuje prawo zarządzania swoim majątkiem.
  • umarza się wszczęte przez syndyka, nadzorcę sądowego albo zarządcę procesy o uznanie za bezskuteczną czynności dokonanej przez upadłego ze szkodą dla wierzycieli.
  • W innych postępowaniach upadły wchodzi na miejsce syndyka albo zarządcy.

ZAKOŃCZENIE:

Sąd wydaje postanowienie o zakończeniu postępowania w dwóch wypadkach:

  • po wykonaniu planu podziału;
  • gdy wszyscy wierzyciele zostaną zaspokojeni.

    Postanowienie o zakończeniu postępowania:

  • podlega ogłoszeniu i doręczeniu;
  • prawomocne jest podstawą wykreślenia wpisów w KW i w rejestrze;
  • upadły odzyskuje swój majątek, który nie został zlikwidowany, a ponadto księgi przedsiębiorstwa, korespondencję i inne dokumenty;
  • upadły obowiązany jest odebrać od syndyka księgi, korespondencję i inne dokumenty; ich nieodebranie rodzi konsekwencje określone tym przepisem;
  • upadły obowiązany jest odebrać od syndyka majątek, który wchodził do masy upadłości, lecz nie został zlikwidowany w toku postępowania; w razie nieodebrania w terminie wyznaczonym przez syndyka sędzia-komisarz zarządzi likwidację;

Oddłużenia upadłego będącego osobą fizyczną. W postanowieniu o zakończeniu postępowania upadłościowego obejmującego likwidację majątku upadłego, którym jest osoba fizyczna, sąd, na wniosek upadłego, może orzec o umorzeniu w całości lub części zobowiązań upadłego, które nie zostały zaspokojone w postępowaniu upadłościowym, jeżeli zostaną spełnione określone w ustawie warunki (np.  niewypłacalność była następstwem wyjątkowych i niezależnych od upadłego okoliczności) - nie podlegają umorzeniu niektóre należności np. alimentacyjne, wierzytelności ze stosunku pracy oraz składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i chorobowe pracowników. Na postanowienie sądu przysługuje zażalenie, a na postanowienie sądu II przysługuje kasacja.

Zob. Forum prawne

Linki sponsorowane


RADCA PRAWNY
Obsługa prawna firm

tel. 503-300-503
www.matysiak-radcaprawny.pl


 


 

Zakaz prowadzenia działalności

Zob. Internetowy Informator Prawny

Postępowanie w sprawach orzekania zakazu prowadzenia działalności gospodarczej

Zakaz = pozbawienie na okres od 3 do 10 lat prawa prowadzenia działalności gospodarczej na własny rachunek oraz

pełnienia funkcji członka RN, reprezentanta lub pełnomocnika w spółce handlowej, przedsiębiorstwie państwowym, spółdzielni, fundacji lub stowarzyszeniu

Wobec osoby, która ze swej winy:

  1. będąc do tego zobowiązana z mocy ustawy, nie złożyła w terminie 2 tygodni od dnia powstania podstawy do ogłoszenia upadłości wniosku o ogłoszenie upadłości albo
  2. po ogłoszeniu upadłości nie wydała lub nie wskazała majątku, ksiąg handlowych, korespondencji lub innych dokumentów upadłego, do których wydania lub wskazania była zobowiązana z mocy ustawy, albo
  3. po ogłoszeniu upadłości ukrywała, niszczyła lub obciążała majątek wchodzący w skład masy upadłości, albo
  4. jako upadły w toku postępowania upadłościowego nie wykonała innych obowiązków ciążących na nim z mocy ustawy lub orzeczenia sądu albo sędziego-komisarza, albo też w inny sposób utrudniała postępowanie.

Bez względu na winę względem osoby, wobec której:

  1. już co najmniej raz ogłoszono upadłość, z umorzeniem jej długów po zakończeniu postępowania upadłościowego;
  2. ogłoszono upadłość nie dawniej niż 5 lat przed ponownym ogłoszeniem upadłości.

Sąd może orzec zakaz wobec osoby fizycznej, także jeżeli niewypłacalność jest następstwem jego celowego działania lub rażącego niedbalstwa.

Sąd może orzec zakaz wobec osób, które były uprawnione do reprezentowania osoby prawnej lub spółki handlowej niemającej osobowości prawnej oraz innych przedsiębiorców.

Zakaz orzeka
sąd upadłościowy lub jeżeli postępowania upadłościowego nie wszczęto albo oddalono wniosek o ogłoszenie upadłości lub umorzono postępowanie upadłościowe, orzeka sąd właściwy do rozpoznania sprawy o ogłoszenie upadłości.

Postępowanie wszczyna się na wniosek
wierzyciela, syndyka, nadzorcy sądowego albo zarządcy, Prezesa UOKiK i Przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego.

Tryb = nieprocesowy.

Sąd wydaje postanowienie
po przeprowadzeniu rozprawy.

Od postanowienia sądu II instancji przysługuje kasacja.

Odpis postanowienia sąd przesyła do KRS.

Nie orzeka się zakazu = jeżeli postęp. w tej sprawie nie zostało wszczęte w terminie 1 roku od umorzenia lub zakończenia postępowania upadł. albo oddalenia wniosku o ogłoszenie upadłości, a gdy nie złożono wniosku o ogłoszenie upadłości, od dnia, w którym dłużnik obowiązany był taki wniosek złożyć.

Zob. Forum prawne

Linki sponsorowane


RADCA PRAWNY
Obsługa prawna firm

tel. 503-300-503
www.matysiak-radcaprawny.pl


 


 

Wykonanie planu podziału

Zob. Internetowy Informator Prawny

Plan podziału wykonuje się niezwłocznie po jego zatwierdzeniu.

Wykonanie planu podziału nie może jednak nastąpić przed uprawomocnieniem się postanowienia o ogłoszeniu upadłości.

W razie wniesienia zarzutów p-ko planowi lub zażalenia na postanowienie w sprawie zarzutów, plan wykonuje się w tych częściach, których nie dotyczą żądania zgłoszone w zarzutach lub zażaleniu. W takim przypadku zakres wykonania planu określa sędzia-komisarz.

Wykonanie planu podziału polega na:

  • ZASADA = syndyk wydaje wierzycielowi należną mu kwotę lub przelewa na rachunek bankowy wierzyciela.
  • Jeżeli zapłata wierzytelności zależy od warunku zawieszającego, wydaje się wierzycielowi, jeżeli udowodni, że warunek się ziścił; w przeciwnym razie składa się do depozytu sądowego. 
  • Sumę na zaspokojenie wierzytelności niewymagalnej składa się do depozytu sądowego.
  • Sumy na zaspokojenie wierzytelności, co do których wniesiono zarzut, pozostawia się w depozycie sądowym do czasu rozpoznania zarzutu.
  • Jeżeli wierzyciel nie odbierze w terminie 1 m-ca lub nie podał rachunku bankowego = sumy składa się do depozytu sądowego.
  • Sumę, której wysokość zależy od warunku rozwiązującego = wydaje się wierzycielowi bez zabezpieczenia, chyba że obowiązek zabezpieczenia ciąży na wierzycielu z mocy istniejącego między nim a upadłym stosunku prawnego. 
  • Sumę, za którą upadły odp. solidarnie lub niepodzielnie z O3 = wydaje się wierzycielowi w wysokości należnej mu w dniu sporządzenia planu, współdłużnikowi zaś w wysokości dokonanej zapłaty.

W sprawach o złożenie do depozytu sądowego orzeka sędzia-komisarz.

Po umorzeniu lub zakończeniu postępowania upadłościowego sumy zatrzymane w depozycie, o ile nie przypadną osobie wskazanej w planie podziału, wydaje się upadłemu na jego wniosek.

O wydaniu sumy z depozytu sądowego orzeka:

  • do chwili zakończenia postępowania upadłościowego = sędziego-komisarza.
  • po zakończeniu postępowania upadłościowego = SR na zas. ogólnych.

Niepodjęte depozyty przechodzą na własność Skarbu Państwa.

Zob. Forum prawne

Linki sponsorowane


RADCA PRAWNY
Obsługa prawna firm

tel. 503-300-503
www.matysiak-radcaprawny.pl


 


 

Wpływ upadłości na inne postępowania (2)

Zob. Internetowy Informator Prawny

Wpływ ogłoszenia upadłości na inne postępowania w razie ogłoszenia upad. z możliwością zawarcia układu.

W przypadku ustanowienia
zarządu własnego upadłego =


nadzorca sądowy wstępuje z mocy prawa do postępowań sądowych i administracyjnych dot. masy upadłości prowadzonych na rzecz lub przeciwko upadłemu.

Wymóg zgody nadzorcy sądowego = uznanie roszczenia, zrzeczenie się roszczenia, zawarcie ugody lub przyznanie okoliczności istotnych dla sprawy przez upadłego, bez zgody nadzorcy = nie wywiera skutków prawnych.

W sprawach cywilnych nadzorca sądowy ma uprawnienia interwenienta ubocznego, stosujemy do niego odpowiednio przepisy o współuczestnictwie jednolitym.

W przypadku pozbawienia upadłego prawa zarządu masą
upadłości =
, postępowania sądowe i administracyjne dotyczące masy upadłości mogą być wszczęte i prowadzone wyłącznie przez zarządcę. Zarządca prowadzi je na rzecz upadłego, ale w imieniu własnym; nie dotyczy to postępowań o alimenty należne od upadłego.

Z dniem ogłoszenia upadłości postępowania zabezpieczające i egzekucyjne, zarówno sądowe jak i administracyjne prowadzone przeciwko upadłemu w celu zaspokojenia należności, które z mocy prawa są objęte układem, ulegają zawieszeniu z mocy prawa, a sumy już uzyskane w zawieszonych postępowaniach organ egzekucyjny z urzędu przekazuje do masy upadłości. Sędzia-komisarz, może uchylić dokonane zajęcia lub zabezpieczenia, z wyjątkiem ustanowionych w postępowaniu zabezpieczającym hipotek przymusowych i morskich, gdy jest to niezbędne do prowadzenia przedsiębiorstwa upadłego lub z innych ważnych przyczyn.

Jeżeli w okresie od dnia ogłoszenia upadłości do dnia ogłoszenia w MSiG postanowienia o ogłoszeniu upadłości, w ramach prowadzonych postępowań zabezpieczających albo egzekucyjnych wypłacono już wierzycielom sumy uzyskane w egzekucji, otrzymane należności zalicza się na poczet należności określonych układem, a w razie zmiany orzeczenia na ogłoszenie upadłości obejmującej likwidację majątku upadłego, zalicza się na poczet sum uzyskanych z podziału funduszów masy upadłości.

Sędzia-komisarz, na wniosek lub z urzędu, może zawiesić postępowania zabezpieczające albo egzekucje prowadzone przeciwko upadłemu, co do należności nie objętych układem. Zawieszenie to nie może trwać dłużej niż 3 m-ce. Nie dotyczy to postępowań zabezpieczających i egzekucji alimentów i rent za wywołanie choroby, niezdolności do pracy, jak również egzekucji należności za pracę, do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę.

W przypadku ogłoszenia upadłości zapis na sąd polubowny dokonany przez upadłego traci moc, a toczące się postępowanie ulega umorzeniu.

Zob. Forum prawne

Linki sponsorowane


RADCA PRAWNY
Obsługa prawna firm

tel. 503-300-503
www.matysiak-radcaprawny.pl


 


 

Wpływ na inne postępowania

Zob. Internetowy Informator Prawny

Wpływ ogłoszenia upad. na inne postępowania w razie upad. obejmującej likwidację majątku upadłego.

Postępowania sądowe i administracyjne dot. masy upadłości mogą być wszczęte i prowadzone dalej jedynie przez syndyka lub przeciwko niemu. Syndyk prowadzi te postępowania w imieniu własnym, ale na rzecz upadłego.

Postępowanie wszczęte przed dniem ogłoszenia upadłości o należności, które podlegają zaspokojeniu z masy upadłości, może być podjęte przeciwko syndykowi, ale tylko w przypadku, gdy po wyczerpaniu trybu określonego ustawą nie zostały umieszczone na liście wierzytelności; nie dot. to alimentów należnych od upadłego.

Egzekucja wszczęta przed ogłoszeniem upadłości = zawieszenie z mocy prawa z datą ogłoszenia upadłości + umarzenie z mocy prawa po uprawomocnieniu się postanowienia o ogłoszeniu upadłości.

Sumy uzyskane w zawieszonym postępowaniu egzekucyjnym i nie wydane przelewa się do masy upadłości, a wierzyciele, którzy prowadzili egzekucje będą zaspakajani według przepisów ustawy (podział funduszów masy).

W czasie postępowania upadłościowego niedopuszczalne jest wszczęcie egzekucji z masy upadłości.

Orzeczenie zasądzające świadczenie od upadłego wydane po ogłoszeniu upadłości podlega wykonaniu według przepisów ustawy.

Zapis na sąd polubowny dokonany przez upadłego traci moc z dniem ogłoszenia upadłości, a toczące się już postępowanie ulega umorzeniu.

Zob. Forum prawne

Linki sponsorowane


RADCA PRAWNY
Obsługa prawna firm

tel. 503-300-503
www.matysiak-radcaprawny.pl


 


 

Wniosek o ogłoszenie

Zob. Internetowy Informator Prawny

warunkom pisma procesowego +:

Elementy konieczne:

  1. imię i nazwisko dłużnika, nazwę albo firmę, miejsce zam. albo siedzibę, reprezentantów spółki lub osoby prawnej i likwidatorów, jeżeli są ustanowieni, dane wspólników odpowiadających za zobowiązania spółki bez ograniczenia; 
  2. miejsce w którym znajduje się przedsiębiorstwo lub inny majątek dłużnika (niezbędne do określenia właściwości miejscowej sądu rejonowego-sądu gospodarczego); 
  3. wskazanie okoliczności, które uzasadniają wniosek i ich uprawdopodobnienie;
  4. informację, czy dłużnik jest spółką publiczną.

ZAŁĄCZNIKI do wniosku:

Jeżeli dłużnikiem jest przedsiębiorca wpisany do KRS lub innego właściwego rejestru, do wniosku należy dołączyć odpis z KRS dłużnika. 

Wniosek dłużnika, dodatkowo: (art. 23)

  1. informację, czy dłużnik jest uczestnikiem systemu płatności lub systemu rozrachunku papierów wartościowych;
  2. określenie, czy dłużnik wnosi o ogłoszenie upadłości z możliwością zawarcia układu, czy o ogłoszenie upadłości obejmującej likwidację jego majątku.

ZAŁĄCZNIKI do wniosku:

  1. aktualny, tj. z daty złożenia wniosku, wykaz majątku z szacunkową wyceną jego składników; wycena szacunkowa dokonana bez zasięgania opinii biegłych, rzeczoznawców, może być dokonana przez samego dłużnika według jego oceny; 
  2. aktualne sprawozdanie finansowe, a jeżeli na podstawie odrębnych przepisów nie ma obowiązku sporządzania takiego sprawozdania - bilans sporządzony dla celów tego postępowania, na dzień nie późniejszy niż 30 dni przed złożeniem wniosku; 
  3. spis wierzycieli z podaniem ich adresów i wysokości wierzytelności każdego z nich oraz terminów zapłaty, a także listę zabezpieczeń dokonanych przez wierzycieli na jego majątku wraz z datami ich ustanowienia; 
  4. oświadczenie o spłatach wierzytelności lub innych długów dokonanych w terminie 6 m-cy przed dniem złożenia wniosku; 
  5. spis podmiotów zobowiązanych majątkowo wobec dłużnika wraz z adresami, z określeniem wierzytelności, daty ich powstania i terminów zapłaty; 
  6. wykaz tytułów egzekucyjnych oraz tytułów wykonawczych przeciwko dłużnikowi; 
  7. informację o postępowaniach dot. ustanowienia na majątku dłużnika hipotek, zastawów, zastawów rejestrowych i zastawów skarbowych oraz innych obciążeń podlegających wpisowi w KW lub w rejestrach, jak również o prowadzonych innych postępowaniach sądowych lub administracyjnych dotyczących majątku dłużnika; 
  8. miejsce zam. i adresy reprezentantów spółki lub osoby prawnej i likwidatorów, jeżeli są ustanowieni. 

Jeżeli dłużnik wnosi o ogłoszenie upadłości z możliwością zawarcia układu, powinien ponadto dołączyć do wniosku: 

  1. propozycje układowe wraz z propozycjami finansowania wykonania układu; 
  2. rachunek przepływów pieniężnych za ostatnie 12 m-cy, jeżeli obowiązany był do prowadzenia dokumentacji umożliwiającej sporządzenie takiego rachunku. 

(W sytuacjach, gdy nie ma możliwości złożenia opisanych powyżej dokumentów, dłużnik powinien przedstawić okoliczności uniemożliwiające ich dołączenie i je uprawdopodobnić.)

  1. wraz z wnioskiem dłużnik składa oświadczenie na piśmie co do prawdziwości danych zawartych we wniosku. Jeżeli oświadczenie to nie jest zgodne z prawdą, dłużnik ponosi odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną na skutek podania nieprawdziwych danych we wniosku o ogłoszenie upadłości.(art. 25 Pr.upadł.). 

(Niezłożenie ww. oświadczenia, powoduje zwrot wniosku o ogłoszenie upadłości, bez wzywania dłużnika o usunięcie tego braku.)

Elementy konieczne wniosku wierzyciela:

  1. uprawdopodobnienie wierzytelności, podanie w jakiej wysokości, z jakimi należnościami ubocznymi i z jakiego tytułu przysługuje mu wierzytelność w stosunku do dłużnika. 
  2. jeżeli wierzyciel wnosi o ogłoszenie upadłości z możliwością zawarcia układu, powinien dołączyć wstępne propozycje układowe.

(Niedołączenie propozycji układowych nie jest brakiem formalnym, ale powoduje niemożliwość prowadzenia postępowania o ogłoszenie upadłości z możliwością zawarcia układu. W konsekwencji przyjmuje się, iż wierzyciel złożył wniosek o ogłoszenie upadłości obejmującej likwidację majątku upadłego.)

Zob. Forum prawne

Linki sponsorowane


RADCA PRAWNY
Obsługa prawna firm

tel. 503-300-503
www.matysiak-radcaprawny.pl


 


 

Właściwość sądu

Zob. Internetowy Informator Prawny

Właściwość sądu w sprawach ogłoszenia upadłości

Sąd rejonowy - sąd gospodarczy.

Sąd upadłościowy, właściwy dla zakładu głównego przedsiębiorstwa dłużnika

Jeżeli dłużnik ma zakłady w obszarach właściwości różnych sądów i trudno ustalić, który z nich jest zakładem głównym = właściwy jest każdy z tych sądów

Jeżeli dłużnik nie ma w RP przedsiębiorstwa = sąd miejsca zamieszkania albo siedziby dłużnika.

Jeżeli dłużnik nie ma w RP miejsca zamieszkania albo siedziby = sąd, w którego obszarze znajduje się majątek dłużnika.

Jeżeli postępowanie zostało wszczęte w kilku sądach właściwych = sąd, który pierwszy wydał postanowienie o ogłoszeniu upadłości. J

Jeżeli w toku postępowania okaże się, że właściwy jest inny sąd = sprawę przekazuje się temu sądowi. Na postanowienie o przekazaniu nie przysługuje zażalenie.

Postanowienie wiąże sąd, któremu sprawa została przekazana. Czynności dokonane w sądzie niewłaściwym pozostają w mocy.

Zob. Forum prawne

Linki sponsorowane


RADCA PRAWNY
Obsługa prawna firm

tel. 503-300-503
www.matysiak-radcaprawny.pl


 


 

Wierzytelności poza układem

Zob. Internetowy Informator Prawny

Układ nie obejmuje:

  1. Alimentów oraz rent z tyt. odszkodowania za wywołanie choroby, niezdolności do pracy, kalectwa lub śmierci.
  2. Wierzytelności o wydanie mienia nie należącego do majątku upadłego. (Składniki mienia nie należące do majątku upadłego podlegają wyłączeniu z masy upadłości. Wierzytelności o ich wydanie nie mogą być jednak objęte układem).
  3. Wierzytelności spłacone za zgodą sędziego-komisarza. Za zgodą sędziego-komisarza zaspokajane są wierzytelności I kategorii, w miarę wpływu do masy upadłości sum, a także wierzytelności zasądzone orzeczeniem sądu wydanym po ogłoszeniu upadłości, jeżeli należności te podlegają zaspokojeniu z funduszów masy upadłości.
  4. Wierzytelności ze spadku, które weszły do masy po ogłoszeniu upadłości. Jeżeli spadkobiercą jest upadły, spadek wchodzi do masy upadłości. Do układu nie wchodzą jednak wierzytelności, za które upadły odpowiada w związku z nabyciem spadku po ogłoszeniu upadłości, związane jest to z potrzebą ochrony praw wierzycieli spadku. 
  5. Składki na ubezpieczenia społeczne. Do masy upadłości nie wchodzi mienie przeznaczone na pomoc dla pracowników upadłego i ich rodzin, stanowiące zgromadzone na odrębnym rachunku bankowym środki pieniężne ZFŚS.
  6. Mienie wyłączone od egzekucji wg KPC
  7. Wierzytelności ze stosunku pracy oraz wierzytelności zabezpieczone na mieniu upadłego hipoteką, zastawem, zastawem rejestrowym, zastawem skarbowym i hipoteką morską, chyba że wierzyciel wyraził zgodę na jej
    objęcie układem. Zgoda = na objęcie wierzytelności układem powinna być wyrażona
    w sposób bezwarunkowy i nieodwołalny, najpóźniej przed przystąpieniem do głosowania nad układem. Zgoda może być wyrażona także ustnie do protokołu.

Zob. Forum prawne

Linki sponsorowane


RADCA PRAWNY
Obsługa prawna firm

tel. 503-300-503
www.matysiak-radcaprawny.pl


 


 

Wobec kogo można ogłosić upadłość?

Zob. Internetowy Informator Prawny

Zasada = upadłość można ogłosić wobec przedsiębiorców.

Przedsiębiorca,(na gruncie ustawy):

  • osoba fizyczna;
  • osoba prawna;
  • jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną;

prowadząca we własnym imieniu działalność gospodarczą lub zawodową.

Przepisy ustawy stosuje się także do:

  • sp. z o.o. i S.A. nieprowadzących działalności gospodarczej;
  • wspólników osobowych spółek handlowych, ponoszących odpowiedzialność za zobowiązania spółki całym swoim majątkiem;
  • wspólników spółki partnerskiej;
  • oddziałów banków zagranicznych w rozumieniu przepisów prawa bankowego.

Uregulowania szczególne:

  1. śmierć przedsiębiorcy: można ogłosić upadłość w razie śmierci dłużnika, jeżeli wniosek o ogłoszenie upadłości został złożony w terminie 1 roku od dnia śmierci; wniosek może złożyć: wierzyciel, spadkobierca, oraz małżonek i każde z dzieci lub rodziców zmarłego, choćby nie dziedziczyli po nim spadku;
  2. zaprzestanie działalności gospodarczej: można żądać ogłoszenia upadłości osoby fizycznej, która była przedsiębiorcą, także po zaprzestaniu prowadzenia przez nią działalności, jeśli od dnia wykreślenia z KRS albo innego rejestru nie upłynął 1 rok;
  3. niezarejestrowana działalność: można żądać ogłoszenia upadłości osoby fizycznej, która faktycznie prowadziła działalność gospodarczą, nawet wówczas, gdy nie dopełniła obowiązku zgłoszenia w KRS albo innym rejestrze;

Nie można ogłosić upadłości:

  • Skarbu Państwa;
  • jednostek samorządu terytorialnego;
  • publicznych samodzielnych ZOZ,
  • instytucji i osób prawnych utworzonych:
    • w drodze ustawy (np. Agencja Rynku Rolnego, Agencja Nieruchomości Rolnych, Wojskowa Agencja Mieszkaniowa, "Porty Lotnicze", NBP, Giełda Papierów Wartościowych)
    • w wykonaniu obowiązku nałożonego ustawą (np. spółki kolejowe, "Polskie Radio – SA")
  • osób fizycznych prowadzących gospodarstwo rolne;
  • uczelni

Zob. Forum prawne

Linki sponsorowane


RADCA PRAWNY
Obsługa prawna firm

tel. 503-300-503
www.matysiak-radcaprawny.pl


 


 

Ustalanie listy wierzytelności

Zob. Internetowy Informator Prawny

Listę wierzytelności sporządza = syndyk, nadzorca sądowy albo zarządca. Po upływie terminu do zgłoszenia wierzytelności i sprawdzeniu zgłoszonych wierzytelności.

Ustalona lista podlega zatwierdzeniu przez sędziego-komisarza, po rozpatrzeniu sprzeciwów lub po upływie terminu do ich wniesienia. Za listę wierzytelności (a nie za jej projekt) uważać należy już dokument sporządzony przez syndyka (nadzorcę, zarządcę)

O uznaniu wierzytelności decyduje syndyk (nadzorca sądowy, zarządca).

Gdy wierzytelność jest umieszczana na liście z urzędu, należy wpisać o tym wzmiankę.

Lista powinna zawierać:

  1. w jakiej kwocie wierzytelność jest uznana albo wzmiankę o odmowie uznania,
  2. kategorię zaspokojenia,
  3. wzmiankę o istnieniu i rodzaju zabezpieczenia,
  4. wzmiankę o tym, czy wierzytelność jest uzależniona od warunku,
  5. informację o możności potrącenia,
  6. informację o stanie postępowań sądowego albo administracyjnego mającego za przedmiot istnienie lub wysokość wierzytelności, jej zabezpieczenie lub prawo potrącenia,
  7. uzasadnienie odmowy uznania wierzytelności lub zaprzeczenia innym oświadczeniom wierzyciela,
  8. wzmiankę o uznaniu przez upadłego wierzytelności i jego uzasadnieniu, a jeśli upadły nie składał oświadczenia - wzmiankę o tym z podaniem przyczyny.
  9. Wzmiankę o wierzytelnościach wpisanych z urzędu.

Jeżeli wierzyciel upadłościowy chce skorzystać z prawa potrącenia powinien o tym oświadczyć nie później niż przy zgłoszeniu wierzytelności (art. 89 ust. 3, art. 96).

Odsetki od wierzytelności pieniężnej umieszcza się na liście w kwocie naliczonej do dnia ogłoszenia upadłości. W postępowaniu upadłościowym wierzyciel co do zasady traci prawo do zaspokojenia odsetek przypadających za czas od dnia ogłoszenia upadłości dłużnika (art. 92 ust. 1).

Wierzytelności mające za przedmiot świadczenia okresowe umieszcza się na liście wierzytelności w kwocie odpowiadającej ich wartości. Nieuiszczone świadczenia przypadające za czas sprzed ogłoszenia upadłości umieszcza się na liście sumując ich kwotę i doliczając odsetki do dnia ogłoszenia upadłości. Jeżeli czas trwania świadczeń okresowych jest oznaczony (np. przy umowie renty zawartej na czas oznaczony) należy zsumować kwotę poszczególnych świadczeń za cały okres trwania stosunku prawnego.

Artykuł 249 (m.in. ograniczenie odsetek do 6%) nie dotyczy świadczeń okresowych (czynszu) z takich stosunków prawnych, jak najem lub dzierżawa, w których najemcą lub dzierżawcą był upadły. Czynsz jest przecież wynagrodzeniem za korzystanie z rzeczy przez masę upadłości - nie podlega zgłoszeniu w postępowaniu upadłościowym, lecz są zaspokajane na bieżąco zgodnie z art. 343 ust. 1.

Co się tyczy roszczeń alimentacyjnych przypadających za okres po ogłoszeniu upadłości syndyk zaspokaja je nie tylko w miarę wpływu do masy stosownych sum, ale ponadto "w przypadających terminach płatności" jednoznacznie wyklucza możliwość ich kapitalizacji.

Wierzytelność w walucie obcej bez względu na termin jej wymagalności umieszcza się na liście po przeliczeniu na pieniądze polskie według średniego kursu walut obcych w Narodowym Banku Polskim z dnia ogłoszenia upadłości, a gdy takiego kursu nie było - według średniej ceny rynkowej z tej daty.

Termin zgłaszania wierzytelności = określa postanowienie o ogłoszeniu upadłości (nim 1- max 3 m-ce).

Uchybienie terminowi = nie pozbawia prawa udziału w postępowaniu, lecz sprawia, że czynności dokonane wcześniej są skuteczne i nie mogą być kwestionowane + poniesienie kosztów wywołanych spóźnieniem.

Zob. Forum prawne

Linki sponsorowane


RADCA PRAWNY
Obsługa prawna firm

tel. 503-300-503
www.matysiak-radcaprawny.pl


 


 

Zmiana układu

Zob. Internetowy Informator Prawny

Przesłanka = po zatwierdzeniu układu nastąpiła nadzwyczajna zmiana stosunków gospodarczych, która w sposób istotny wpływa na trwały wzrost lub zmniejszenie dochodu z przedsiębiorstwa upadłego =
upadły oraz każdy z wierzycieli może wystąpić o zmianę układu. (zmiana może być dokonana tylko raz; w razie oddalenia pierwszego wniosku można jednak wystąpić ponownie).

Zmiana możliwa tylko przy układzie restrukturyzacyjnym gdzie upadły nadal jest właścicielem przedsiębiorstwa.

Zmiana nie jest możliwa przy układzie likwidacyjnym.

Postępowanie w przedmiocie zmiany układu odbywa się na wniosek upadłego bądź każdego z wierzycieli. Nikt inny nie jest legitymowany do złożenia takiego wniosku.

Postanowienie sądu o wszczęciu postępowania o zmianę układu podlega obwieszczeniu. Na postanowienie to przysługuje zażalenie.

Samo jednak wydanie postanowienia o wszczęciu postępowania o zmianie układu nie ma wpływu na realizację obowiązków upadłego objętych układem. Postępowanie o wszczęciu postanowienia o zmianie układu nie zawiesza ani nie daje podstaw do zawieszenia egzekucji czy postępowań zabezpieczających prowadzonych na podstawie wyciągu z listy wierzytelności. Wszczęcie postępowania o zmianę układu nie stanowi też przeszkody do wszczęcia postępowania o uchylenie układu.

Postanowienie określa, jacy wierzyciele mają prawo uczestniczyć w zgromadzeniu wierzycieli zwołanym w postępowaniu w sprawie zmiany układu oraz z jakimi sumami wierzyciele ci głosują. W zgromadzeniu mogą także uczestniczyć ci wierzyciele wierzytelności spornych, które po zawarciu układu zostały stwierdzone prawomocnym orzeczeniem sądu lub ostateczną decyzją administracyjną. W zgromadzeniu nie mają prawa uczestniczyć wierzyciele, których wierzytelności zostały w całości zaspokojone.

Wierzyciele głosują z sumą swoich wierzytelności, z jaką głosowali na zgromadzeniu, na którym doszło do zawarcia układu (tj. pierwotną).

Zob. Forum prawne

Linki sponsorowane


RADCA PRAWNY
Obsługa prawna firm

tel. 503-300-503
www.matysiak-radcaprawny.pl


 


 

Zawarcie układu

Zob. Internetowy Informator Prawny

  • Układ zawierany jest na Zgromadzeniu Wierzycieli(ZW).
  • ZW powinno się odbyć w terminie 1 m-ca od zatwierdzenia listy wierzytelności.
  • Zawiadamiając o zgromadzeniu doręcza się propozycje układowe oraz informacje o podziale wierzycieli na kategorie interesów.
  • Na ZW nadzorca sądowy albo zarządca składa sprawozdanie o stanie przedsiębiorstwa oraz opiniuje realność propozycji układowych.
  • Kilka propozycji układowych = sędzia-komisarz ustala kolejność głosowania nad propozycjami. Przyjęcie jednej propozycji układowej = wyklucza głosowanie nad dalszymi. 
  • Układ zostaje przyjęty = jeżeli za głosowało większość wierzycieli z każdej kategorii interesów, mających łącznie nie mniej niż 2/3 wierzytelności, które uprawniają do uczestniczenia w głosowaniu.
  • Mimo nie uzyskania większości w jednej z kategorii, układ zostaje przyjęty = jeżeli wierzyciele z tej listy zostaną zaspokojeni w stopniu nie mniej korzystnym niż w przypadku upadłości obejmującego likwidację (w tym przypadku zawarcie układu stwierdza sędzia-komisarz postanowieniem).
  • Jeżeli nie doszło do zawarcia układu = sąd niezwłocznie zmienia postanowienie o ogłoszeniu upadłości z możliwością zawarcia układu na postanowienie o ogłoszeniu upadłości likwidacyjnej i ustanawia syndyka. Na postanowienie przysługuje zażalenie. Ponowne dopuszczenie do układu jest niedopuszczalne.

Upadły oraz wierzyciele mogą zgłosić zmiany do propozycji układowych (kolejność głosowania nad zmianami ustala sędzia – komisarz – tak jak przy głosowaniu nad propozycjami). W szczególnie uzasadnionych przypadkach sędzia-komisarz może odroczyć głosowanie nad układem na okres do 1 m-ca. Odroczenie nie może być ponowione.

Jeżeli układ określa zabezpieczenie jego wykonania przez osoby trzecie, udzielenie kredytu upadłemu lub zgodę osób trzecich na zmianę treści praw lub stosunków prawnych, głosowanie nad układem może odbyć się tylko wtedy, gdy na zgromadzeniu wierzycieli przedłożone zostaną dokumenty, z których wynika, że zobowiązania te po zawarciu układu zostaną wykonane.

W zgromadzeniu może brać udział także wierzyciel, którego wierzytelność nie została umieszczona na liście wierzytelności, jeżeli przedstawi sędziemu-komisarzowi prawomocne orzeczenie sądu lub ostateczną decyzję administracyjną stwierdzające jego wierzytelność.

W zgromadzeniu nie biorą udziału wierzyciele wierzytelności spornych.

Sędzia-komisarz może zwołać ZW wyznaczone w celu zawarcia układu także wtedy, gdy suma spornych wierzytelności nie przekracza 15% ogólnej sumy wierzytelności.

Zob. Forum prawne

Linki sponsorowane


RADCA PRAWNY
Obsługa prawna firm

tel. 503-300-503
www.matysiak-radcaprawny.pl